A Denevérkutatási és Védelmi Központ tevékenysége időrendi sorrendben jelenik meg, a legutóbbi esemény az oldal felső részén olvasható. Ugorj a következő évek elejére:

2023

2022 vége

  • 2022 December

    – A Fehér-Körös, Goroniște és Fekete-Körös területeire utazunk mesterséges denevérodúk ellenőrzése végett, egy denevérekről szóló szakdolgozat kidolgozásának keretén belül.

  • 2022 November

    – A DKVK csapata részt vesz a folyamatban lévő nemzetközi LIFE+ projekt éves találkozóján a lengyelországi Iwkowában.

    – Magyarországi denevérkutatókkal több jelentős erdélyi kolóniával rendelkező barlangot látogatunk meg egy nemzetközi kutatás keretében.

    – Több északnyugat-romániai Natura 2000 területre utazunk mesterséges denevérodúk ellenőrzése végett, egy denevérekről szóló szakdolgozat kidolgozásának keretén belül.

    – Workshopot szervezünk a DKVK önkéntesei számára, amelyen előadások és beszélgetések zajlanak denevérekről, denevérvédelemről, a folyamatban lévő projektekről, valamint lehetséges alap- és mesterdolgozat témákról.

    – A kolozsvári Bükk mesterséges denevérodújait monitorizzuk, megjegyezve, hogy még a Mókus tanösvény új denevérodúit is már használja a nyugati piszedenevér, amely az értékes erdőkre egyik jellegzetes denevérfaja.

  • 2022 Október

    – A Myotis Csoporttal közösen megrendezzük az V. Romániai Denevérkutatási Konferenciát a Kovászna megyei Felsőcsernátonban (Hanna Panzió), október 21-23 között. 18 előadás kerül bemutatásra, az I. díjat a résztvevők szavazatai alapján a Natura 2000 területek mesterséges denevérodúiról szóló előadás nyeri el, Sonia-Gyopár Poștoacă előadásában.

    – Kovászna megyében, Felsőcsernátonban kerül sor a DKVK éves közgyűlésére, melyen megbeszéljük az aktuális kérdéseket, de 2 új, Jászváros-környéki tagot is befogadunk a csapatunkba.

  • 2022 Szeptember

    – A kolozsvári Alexandru Borza Botanikus Kerttel, a Kolozsvári Városházával (az Önkormányzat Turisztikai Információs Központján keresztül) és a Kolozsvári Emil Racoviță Barlangkutató Intézettel közösen megszervezzük a Nemzetközi Denevéréj 2022-es kiadását. A rossz időjárás ellenére több száz résztvevő keresi fel a rendezvény szekcióit. Köszönjük a DKVK önkénteseinek is a részvételt!

    – Több romániai denevérkutatóval és a Környezetvédelmi Minisztérium képviselőjével közösen elkészítjük Románia országjelentését az EUROBATS keretén belül a 2019-2022 közötti időszakra.

    – Egy tudományos kutatás keretében Erdély és Bánság több területére utazunk magyarországi denevérkutató kollégákkal együtt.

    Kolozsvár denevéreiről írunk.

  • 2022 Augusztus

    – Denevérekről és denevérvédelemről tartunk előadást az ARES által Pádison szervezett barlangász tanfolyam résztvevői számára.

    – Az EMMA2 projekt keretében az ország több területére utazunk (Retyezát, Moldova, Kelemen havasok), hogy még nem vizsgált területek denevéreiről gyűjtsünk adatokat.

  • 2022 Július

    – Erdélyi barlangokban és épületekben monitorizzuk az ismert szülőkolóniákat, közösen az Egyesült Királyság denevérkutatóival.

  • 2022 Június

    – A DKVK legaktívabb önkéntese, Ana, előadássorozatot tart közel 100 Brassó, Vâlcea és Prahova területéről származó diák számára. Köszönjük!

    – Az Egyesült Királyság denevérkutatóival közösen monitorozzuk a Bánság barlangjaiban és épületeiben található ismert szülőkolóniákat.

    – A Domogled – Cserna-völgy Nemzeti Parkba és a Vaskapu Természeti Parkba utazunk, ahol szülőkolóniákat monitorizuk azon helyszíneken, ahol a nemzetközi LIFE+ projekt részeként természetvédelmi intézkedéseket hajtunk majd végre.

  • 2022 Május

    – Megkezdjük az északnyugat-romániai Natura 2000 területek mesterséges denevérodúinak ellenőrzését, egy, a kolozsvári Babeș-Bolyai egyetemen megvalósuló denevér témájú szakdolgozat keretén belül.

    – A EUROBATS Tanácsadó Bizottsági ülésén képviseljük Romániát (online találkozó).

2021 vége

  • 2021 December

  • 2021 November

    – Megszervezzük a DKVK közgyűlését, megünnepelve az egyesület első 4 évét. A közgyűlés végén új titkárunk és egy új egyesületi tagunk van.

    – A Műveld a Várost! mozgalom kollégáival közösen megtisztítjuk a Kolozs megyei Magyarfenes katolikus templomának tornyát,a szülőkolónia alatt felhalmozódott guanótól.

    – Denevérekről, denevérkutatásról és védelemről tartunk előadást a kolozsvári Babeș-Bolyai Egyetem Környezettudományi és Mérnöki Karának diákjainak.

  • 2021 Október

    – A bánság denevéreiről szóló előadással és a romániai denevérek adatbázisát bemutató poszterrel résztveszünk a Lakiteleken megrendezett XIII. Magyar Denevérvédelmi Konferencián.

    – A romániai barlangok denevéreinek védelméről szóló előadással részt veszünk a 6. EuroSpeleo Barlangvédelmi Szimpóziumon, amelyet a németországi Vilm-szigeten rendeznek meg.

    – A romániai emberalkotta denevér-szálláshelyekről szóló előadással résztveszünk a „Denevérpopulációk védelme – veszélyek, problémák, gyakorlatok, megoldások” elnevezésű nemzetközi denevérészkonferencián.

    – A Natura Transilvaniei Egyesülettel együttműködve és a Betfair Romania Development támogatásával megnyitjuk a „Mókus-út” tanösvényt a kolozsvári Bükkben.

    – Denevérekről, denevérkutatásról és védelemről tartunk előadást a kolozsvári Babeș-Bolyai Egyetem Biológia – Földtan Karának diákjainak.

    – A Denevérhét (BatWeek) alkalmából önkéntesünk, Ana, egy ismeretterjesztő bejegyzéssorozatot készít a denevérekről.

  • 2021 Szeptember

    – Befejezzük a kolozsvári Keleti Park denevéreinek kutatását, ezzel is hozzájárulva a park denevérbarátabb infrastruktúrájának kialakításához.

    – Ana, egyik önkéntesünk, online előadást tart a Giurgiu-i és Valea Doftanei-i elsőosztályosoknak, a Meet and Code Robo-denevérek esemény keretén belül.

  • 2021 Augusztus

  • 2021 Július

    – Folytatjuk a szülőkolóniák monitoringját, országszerte ellenőrizve több tucat épületet és barlangot.

    – Szerb kollégáinkkal együtt folytatjuk terepi munkánkat a Bánságban zajló határon átnyúló projektünk részeként.

  • 2021 Június

  • 2021 Május

    – A Sapientia Egyetem Környezettudományi Tanszékének szakembereivel együtt részt veszünk az Európai Denevérkutatási Szimpóziumon (online, 2021. május 4–7.) egy online kérdőív eredményeivel, melyben a különböző érdekcsoportok (barlangászok, védett területek kezelői, erdészek, kormányzati szervek, denevérszakértők) véleményét vizsgáltuk a romániai denevérekkel és denevérvédelmmel kapcsolatban.

    – Moldovai Köztársasagábeli kollégáinkkal együtt sikeresen befejezzük a EUROBATS által finanszírozott határon átnyúló projektünket.

    – Szerb kollégáinkkal együtt folyatjuk a Duna két partján a szinkron terepi kiszállásokat közös projektünk keretén belül.

    – A ProPark – Alapítvány a Védett Területekért kezdeményezése alapján, Cosmin Dumitrache irányítása alatt részt veszünk egy denevérekről szóló oktató film elkészítéséban a Vaskapu Természetvédelmi Területen.

2021

2020 vége

  • 2020 Augusztus

    – Flaviu kollégánk felfedez egy 12 denevérből álló piszedenevér (B. barbastellus) kolóniát a kolozsvári Bükk egyik mesterséges denevérodújában.

  • 2020 Július

    – Az ARHAIC Egyesülettől / Szilágysági Műemlék Mentőktől kapott információk alapján felfedezzük egy tudomány számára új, nagy patkósdenevér és csonkafülű denevér szülőkolóniát a zálnoki Szent Arhangeli Ortodox templomban (Szilágy megye).

    – Felfedezünk egy törpedenevér (Pipistrellus sp.) minikolóniát (7 denevér) a kolozsvári Bükk egyik mesterséges denevérodújában.

    – Elindítjuk a „Kolozsvár denevérei” projektet, ahol több módszerrel párhuzamosan tanulmányozzuk a város denevérfaunáját.

    – A Vaskapu Természeti Park nyári / szülőkolóniáit monitorozzuk.

  • 2020 Június

    – Megkezdjük a denevérek nyári / szülési periódusának monitoringját, ideértve a DKVK által a kolozsvári Bükkben kihelyezett mesterséges denevérodúk ellenőrzését is.

    – Henrietta kolléganőnk sikeresen megvédi diplomamunkáját a Babeș-Bolyai Egyetem Biológia és Földtan Karán, a Királyerdő hegység új denevérkolóniáiról.

    – Mivel a 2020-as év egy szokatlan év, ezért a nyugati piszedenevér jelölését kiterjesztjük a 2020-2021-es évekre, ezzel összhangban kerülve Európával is.

    – Megtudjuk, hogy szerbiai kollégáinkkal együtt pályázati támogatást nyertük a Conservation Leadership Programme-től egy projekthez, mely a patkósdenevérek határon átnyúló védelmét célozza meg a román-szerb Vaskapu régióban.

  • 2020 Május

    – A Vaskapu Természeti Parkban monitorizzuk a denevérek tavaszi aktivitását.

    – A világjárvány / sürgősségi állapot alatt tartott online előadások több mint 200 résztvevőt gyűjtenek össze, különösen gyermekeket és tinédzsereket.

    – A nagyváradi Grund School gyermekeinek denevérekről beszélünk.

    – Ana, bukaresti önkéntesünk, előadássorozatot tart a Romániai Országos Cserkész Egyesület fiataljai számára.

    – A DKVK elnöke denevérmonitoring módszerekről tart online előadást a Babeș-Bolyai Egyetem Biológia és Földtan Karának hallgatói számára.

    – Az Europarc Federation esettanulmányt tesz közzé a románia barlangászokat megcélzó projektünkről.

  • 2020 Április

    – Elkészítjük a 2019-es év tevékenységi jelentését.

    – A Babeș-Bolyai Egyetem Biológiai és Földtani Karának mesteris hallgatói számára denevérekkel kapcsolatos online előadást tartunk.

    – Az eredeti cikk szerzője, Merlin D. Tuttle beleegyezésével denevérekről és COVID-19-ről szóló cikket teszünk közzé a lilieci.ro portálon.

    – A Transindex portál interjút készít a DKVK elnökével denevérek és COVID-19 témában.

  • 2020 Március

  • 2020 Február

    – Új telelő kolóniákat fedeztünk fel lengyel, német és Egyesült Királyságbeli kollégáinkkal együtt.

    – Monitorizáljuk a Vaskapu Természeti Park téli denevérkolóniáit.

  • 2020 Január

    – Denevérekről beszélgetünk a kolozsvári Blériot kávézóban.

    – Meghívást kapunk a Bihar megyei Hegyközpályiba, hogy gyermekeknek beszéljünk a denevérekről.

    – Jelen vagyunk a nagyváradi “Expedíció – Hívás az ismeretlennek” rendezvényen, és a denevérekről tartunk bemutatót.

    – Románia jelentős földalatti szálláshelyein folytatjuk a denevérek téli monitoringját.

2020

2019 vége

  • 2019 December

  • 2019 November

    – A Denevérkutatási és Védelmi Központ kétéves fennállását ünnepeljük.

    – Egy, a romániai barlanglakó denevérfauna helyzetét bemutató előadással jelen vagyunk a IX. Karsztvédelmi Konferencián, Belgrádban (Szerbia).

    – Gyermekekkel beszélgetünk denevérekről a kolozsvári Vidám Vonatocska Óvodában.

  • 2019 Október

    – Jelen vagyunk az Alsódobszán megrendezett XII. Magyar Denevérvédelmi Konferencián, ahol bemutatunk egy előadást a denevérek helyzetéről Romániában (2010-2019), illetve egy posztert a Királyerdő-hegység barlangjairól.

    – Brassóban szervezzük meg egyesületünk közgyűlését, melynek végén 14 tagunk és 2 tiszteletbeli tagunk van.

  • 2019 Szeptember

    – Városlakó denevérekről beszélünk az “Éld a várost!” kezdeményezés meghívása alapján a kolozsvári “Természet a városban” túra ideje alatt.

    – A Babeș-Bolyai Tudomámyegyetem felkérése alapján az egész országból érkező középiskolás hallgatókkal beszélgetünk denevérekről a “Középiskolások hosszú hétvégéje” eseményen.

    – A DKVK csapata egy információs standdal részt vesz a Sinaia Forever eseményen.

    – A Retyezát Nemzeti Park meghívása alapján erdőlakó denevérekről és azok monitoringjáról beszélünk a romániai nemzeti és természeti parkok biológusainak.

    – A Nemzetközi Denevéréj 2019-as kiadását három helyszínen szervezzük meg: Kolozsváron, Fogarason és Konstancán. Támogatjuk a gyergyóújfalui (Hargita megye) és a petrillai (Hunyad megye) rendezvények szervezését.

    – Folytatjuk a denevérmonitoringot a “Denevérek monitoringja a Vaskapu Természeti Parkban, a Duna Zöld folyosó mentén” című tanulmány keretében, ezúttal a vándorlási és párzási időszakban.

  • 2019 Augusztus

    – Jelen vagyunk a vársonkolyoson megrendezett Országos Barlangász Kongresszuson, ahol a romániai barlangok denevéreiről tartunk előadást, illete bemutatunk egy posztert a vegyes, denevérész-barlangász csapatok eredményeiről.

    – A Kolozsvári Amatőr Barlangász Klubbal együttműködve folytatjuk a Királyerdő-hegység elfeledett barlangjainak denevérfelmérését a nyári időszakban.

    – Több szervezettel együttműködve befejezzük a nyári periódus legfontosabb denevérszálláshelyeinek (barlangok és épületek) monitoringját.

    – Georgiana kollégánk által résztveszünk, a „Karios” Biológiai Körrel és a Medgyesi Városi Múzeummal egyetemben a Repülők Kutatási Táborában, ahol (újra) megtudjuk, hogy mindent a gyermekek tudnak jobban.

  • 2019 Július

    – A “Denevérek monitoringja a Vaskapu Természeti Parkban, a Duna Zöld folyosó mentén” című tanulmány keretében elindítjuk a nyári denevérmonitoringot.

    – Több, Egyesült Királysági denevérkutató kollégával együtt elindítjuk a kontinentális jelentőségű kolóniák idei nyári monitoringját Romániában.

    – Több megye hatóságai felé (környezetvédelmi ügynökségek, környezetvédelmi őrségek) jelezzük a történelmi jelentőségű épületekben lakó denevérkolóniák létét, illetve azok sebezhetőségét tájékozatlan felújítások esetében. Sajnos feljelentéseket is muszáj volt tegyünk, a felújítások során szándékosan elpusztított vagy kizárt kolóniák esetében.

    – A tudomány számára új szülőkolóniát fedezünk fel, melyeben két szigorúan védett denevérfaj több mint 3000 egyede található.

    – Meglátogatjuk a Kelemen Havasok Nemzeti Parkok, és nyári denevérmonitoringot indítunk el.

  • 2019 Június

    – Folytatjuk a kolozsvári Bükk denevérfaunájának kutatását, mely végül, Flaviu kollégánk által, egy sikeres államvizsga dolgozatban konkretizálódik a Babeș-Bolyai Egyetem Biológia és Földtan Karán.

    – Folytatjuk a dobrudzsai denevérfauna kutatását, mely végül, Claudia kolléganőnk által, egy sikeres államvizsga dolgozatban konkretizálódik a konstancai Ovidius Egyetem Természettudományi és Agrártudományi Karán.

    – Barlangászokkal együtt új szülókolóniákat keresünk a Bánsági régióban, a Columbus Zoo & Aquarium által finanszírozott projekt részeként.

    – A Columbus Zoo & Aquarium által finanszírozott projekt keretében létrehozzuk a barlangi denevérek strapabíró határozókulcsát, elsősorban barlangászok számára.

    – A kolozsvári Bükkben kiegészítjük a mesterséges odúkat egy speciális, piszedenevérek számára készitett odúval, amelyet a NaturalTimber.ro ajánlott fel. Köszönjük!

    – Nagybánya (Máramaros megye) számos iskolájában denevérekről és denevérvédelemről tartunk előadásokat iskolásoknak.

  • 2019 Május

    – Egy épületfelújítási kezdeményezés részeként denevérek szempontjából felmérjük a Mezőkeszűi Református Templomot (Kolozs megye).

    – Denevérekről és a denevérvédelemről tartunk előadásokat a Boicai Iskolában (Hunyad megye).

    – Résztveszünk a ProPark – Alapítvány a Védett Területekért által szervezett „Fedezd fel újra Romániát” konferencián Brassópolyánán. Elkezdjük tevékenységünket a „Mentorálás a Természetért” program keretén belül is, ami szintén egy ProPark kezdeményezés.

    Figyelemfelkeltő cikket írunk az Unitárius Közlönybe a történelmi fontosságú épületekben lakó denevérekről és azok védelméről.

    – Magyarországi kollégákkal együtt terepi kiszálláson veszünk részt a hosszúszárnyú denevér tanulmányozása érdekében, mely projektet a EUROBATS finanszírozza.

    – A dobrudzsai denevérekkel kapcsolatos kutatást mutatunk be a konstancai Ovidius Egyetem Természettudományi és Agrártudományi Karának XXII. konferenciáján.

  • 2019 Április

    – Hivatalosan is képviseljük Romániát az EUROBATS tanácsadó bizottságának Skopjében, Macedóniában tartott éves ülésén.

    – A romániai barlanglakó denevérekről tartunk előadást a Speo Cristal által szervezett barlangászképző kurzuson.

    – A XX. Kolozsvári Biológiai Napokon a Kolozsvári Amatőr Barlangászklubbal és a nagyváradi Speo Cristallal közösen gyűjtött eredményekről tartunk tudományos előadást.

    – Befejezzük a zeicani-i ortodox templom takarítását.

  • 2019 Martie

    – A jegyenyei református templom takarításának befejezése, a Romániai Permakultúra egyesülettel közösen.

    – Lengyelországi látogatás a lengyel denevérkutató munkatársak meghívása alapján, a Szachownica és Nietoperek denevérvédelmi területekre.

    – Terepi kiszállás a Kolozsvári Amatőr Barlangászklubbal közösen.

    – Denevérekkel kapcsolatos előadásokat tartunk a konstancai Ovidius egyetemen.

  • 2019 Februarie

  • 2019 Ianuarie

2019

2018 vége

  • 2018 Augusztus

    – A Hunyad megyei Petrillában a Matei és barátai egyesület partnerei vagyunk a helyi Nemzetközi Denevéréj szervezésében.

    – A Lloviu vírus terjedésének tanulmányozásában együttműködünk a magyarországi kollégáinkkal.

    – Résztveszünk a Kolozsvári Amatőr Barlangászklub által szervezett éves barlangkutatási táborban, és megpróbálunk új kolóniákat azonosítani.

    – Előadást tartunk denevérekről Erdősdámoson, együttműködésben az ECOTOP Nagyvárad-al.

    – Elkezdjük a kolozsvári Keleti Park részletes denevérkutatását.

  • 2018 Július

  • 2018 Június

    – Résztveszünk a “Run for Wildlife” versenyen, melyet a Matei és barátai Egyesület szervez.

    – Elkezdjük az országos és kontinentális jelentőségű denevér-szálláshelyek 2018-as nyári monitoringját, együttműködve több romániai, magyarországi és egyesült királysági kollégával.

    – Az ECOTOP Nagyvárad-al közösen denevérekről szóló előadást tartunk a Betfia zsombolynál.

    – Elindítjuk a Columbus Zoo & Aquarium által finanszírozott “Enhancing conservation efforts in the bat diversity hotspot of South-Western Romania” projekt megvalósítását.

    – Luxemburgi denevérkutatókkal együttműködés elkezdjük a csonkafülű denevér tanulmányozását.

  • 2018 Május

  • 2018 Április

    – A romániai denevéradatok koordonátoraként résztveszünk az Európai Emlősök Atlaszának második kiadásának előkészítésén dolgozó munkacsoport prágai (Csehország) találkozóján.

    – A 2018-as Év Denevéréről, a Méhely patkósdenevérről szóló előadással veszünk részt a Kolozsvári Biológiai Napok XIX. kiadásán.

    – Több neves külföldi kutatóintézettel együttműködve hozzájárulunk a fehér orr-szindróma (WNS) tanulmányozásához.

  • 2018 Március

    – Előadásokat tartunk denevérekről a konstanțai Ovidius Egyetemen.

    – Előadást tartunk a denevérek evolúciójáról a kolozsvári Biológia Karon szervezett Darvin nap alkalmával.

  • 2018 Február

  • 2018 Január

2018

2017 vége

  • 2017 Augusztus

  • 2017 Június

    – Elkezdjük az országos és kontinentális jelentőségű denevér-szálláshelyek 2017-es nyári monitoringját, együttműködve több romániai, magyarországi és egyesült királysági kollégával.

  • 2017 Április

    – Résztveszünk a lengyel LIFE+ Szachownitza projekt zárókonferenciáján.

    – Elindítjuk a lilieci_ro Instagram oldalt.

  • 2017 Március

2017

2016 vége

2016