Az európai denevérpopulációk előtt álló kihívások hasonlóak. Mindenekelőtt a szálláshelyek elvesztése okoz problémát, ami sokféle formát ölthet: barlangok turisztikai célú átalakítása, kolóniákkal rendelkező épületek felújítása azok figyelembevétele nélkül, vagy odvas fák kivágása, amelyek a tipikus erdőlakó denevérfajoknak nyújtanak menedéket. Másodszor, infrastruktúra vagy energia projektek, intenzív erdőgazdálkodás vagy mezőgazdaság révén módosul és darabolódik fel a denevérek napi repülése során használt természetes élőhely.

Növekszik a távolság a szálláshely és a táplálkozó területekj között, esetenként akár egy barlang, egy épület el is szigetelődhet, ha teljesen átalakult élőhelyek veszik körül. A mesterséges megvilágítás és így a fényszennyezés (például az épületek külsejének vagy a közutak megvilágítása) egészíti ki ezeket a kihívásokat, tovább csökkentve a denevérek élőhelyének általános átjárhatóságát.

Ebben az összefüggésben, illetve a negatív hatások ellensúlyozására született meg egy nemzetközi LIFE+ projekt ötlete. Így a “LIFE PODKOWIEC PLUS: back to the forest – holistic conservation of bat breeding habitats” projektet (LIFE+ PODKOWIEC TOWERS, LIFE20 NAT/PL/001427) Lengyelországból koordinálják, de cseh, szlovák és romániai partnerekkel. A többirányú megközelítés elvét követve a különböző országok partner civil szervezetei különböző kihívásokra összpontosítanak. A „pro Natura” társaság munkatársai a lengyelországi Állami Erdők Főigazgatóságával közösen új (földalatti és földfeletti) szállásokat hoznak létre erdei élőhelyeken a kis patkósdenevér számára, mintegy 40 Natura 2000 védett területen dolgozván.

A cseh ČESON kollégái két emelvényt hoznak létre, a denevérkolóniák alatt felgyülemlett guanó hatásainak megállítására 2 történelmi emlékműben (kastélyban). Érdekesség, hogy ezek a kastélyok nemcsak történelmi emlékművek, hanem önmagukban is Natura 2000 védett területek. A szlovákiai SON kollégái 4 Natura 2000 védett területen dolgoznak, ahol denevérek által használt erdei épületeket és földalatti szálláshelyeket restaurálnak, mesterséges denevérodúkat helyeznek el fákon, de védik a denevérek által használt odvas fákat is.

Itt, Romániában mi, a DKVK a denevérkolóniák védelmére összpontosítunk földalatti szálláshelyeken. Két, nemcsak a denevérek, hanem általában a biodiverzitás szempontjából kiemelt jelentőségű területen dolgozunk, ezek pedig a Domogled – Cserna Völgy Nemzeti Park és a Vaskapu Természeti Park.

2024 januárjában megtörtént az első konkrét védelmi akció, a domogledi Despicătura-barlang megtisztítása az egykori termálvízrendszer évtizedeken át rozsdásodott maradványaitól. A projekt csapata több mint 600 kilogramm vasat távolított el a barlangból, ezzel részben visszaadva a barlang természetes megjelenését. A szálláshelyet főleg nyáron használják a denevérek, amikor a kis patkósdenevér a környék egyetlen ismert szülőkolóniáját alkotja, mintegy 40-60 nőstényével.

Ezen a nyáron tovább folytatjuk a természetvédelmi intézkedéseket. Így kicseréljük a Padina Matei-barlang denevérek számára jelenleg alkalmatlan kapuját. A Cloșani-barlangban, amely nemcsak egy jelentős hibernáló kolóniának, hanem ritka szépségű kristályoknak is ad otthont, szintén kap egy megfelelő denevérbarát kaput. Egy másik barlangban, ahol az érzékeny fajok jelenléte nem teszi lehetővé a lezárást, a bejáratnál elmélyítjük a vízmedret, hogy megakadályozzuk az illetéktelen behatolást. De megerősítjük egy elhagyott bányajárat beomló bejáratát is, amely fontos telelőhely a kis patkósdenevér számára.

Számos helyen hasznosak lesznek a bejáratnál elhelyezett információs és figyelmeztető táblák is, amelyek arra ösztönzik a látogatókat, hogy térjenek vissza olyan időszakokban, amikor a denevérek nem tartózkodnak a barlangokban. De mivel a denevérvédelem nem valósulhat meg a nemzeti parkok biológusainak óriási munkája nélkül, ezért őket is segítjük egy intenzív képzés keretén belül, ahol szó lesz minden, denevérvédelemmel kapcsolatos dologról.

Látogasd meg projektünk hírfolyamát, ha többet szeretne megtudni munkánkról, vagy Facebook és Instagram oldalunkat. Vagy akár a projekt hivatalos és teljes oldalát, melyet lengyel kollégáink készítenek.

A projekt 2021. október 1. és 2026. szeptember 30. között valósul meg, költségvetése 4 924 974 euró, amelyből az Európai Unió hozzájárulása 2 954 984 euró, a Nemzeti Természetvédelmi és Vízügyi Alap (Lengyelország) hozzájárulása pedig 1 656 349 euró. A DKVK / Románia költségvetése 64 147 euró, amelyből a DKVK saját hozzájárulása 3 000 euró. A projekt céljai a következők:

  1. Kilenc denevérfaj fontos szálláshelyeinek védelme és a szálláshelyek körülményeinek javítása
  2. A denevérvédelem reaktív megközelítéséről proaktív megközelítésre való váltás
  3. A denevérvédelem intézményi támogatásának fokozás