A Vaskapu Természeti Park Románia egyik legnagyobb védett területe, a Vaskapu Natura 2000 terület 124.293 ha, és több mint 130 km-en keresztül követi a Duna folyását Baziaș és Drobeta-Turnu Severin között. A közelmúltban a Vaskapu Természeti Parkot és a szerbiai Djerdap Nemzeti Parkot közösen határon átnyúló Ramsari területté nyilvánították.
A Vaskapu biodiverzitása figyelemreméltó, az egyik legváltozatosabb az országban. A terület több mint 3.000 növényfajnak, több mint 250 madárfajnak, valamint számos kétéltű-, hüllő-, emlős- és gerinctelen fajnak ad otthont. A romániai 32 denevérfaj közül legalább 23 megtalálható a Vaskapu barlangjaiban és élőhelyein, számos kontinentális jelentőségű kolóniával, például a Gura Ponicovei-barlangban vagy a Veterani-barlangban.
A Vaskapu területe nagyon fontos nekünk, a DKVK-nak, amint azt a múltban és a jelenben végrehajtott számos projekt is bizonyítja. A Szerbiából érkező gyűrűs denevérek felfedezésével rájöttünk, hogy a Vaskapuból és a Bánságból származó denevérek állandó kapcsolatban állnak a szerbiai kolóniákkal. Így a Conservation Leadership Program által finanszírozott határon átnyúló projektünkben már végrehajtottunk számos természetvédelmi intézkedést, de egy nemzetközi LIFE projekt keretében tovább is folytatjuk. De mindig vannak lefedetlen területek.
Egy ilyen terület a fiatal generáció nevelése és tudatosítása, melyet most a Polgártárs Alapítvány és a MOL Románia által finanszírozott projektünk keretében valósítunk meg, partnerségben a Vaskapu Természeti Park Igazgatóságával. A projekt célja a Vaskapu Természeti Parkban található természeti értékek védelmének javítása a fiatal nemzedék aktív bevonásával, valamint a látogatók és a helyiek tudatosítása a közutak közelében létező védett állatvilággal kapcsolatban. A projekt 2024 áprilisától szeptemberig tart, költségvetése 36.964,29 RON, ebből az PTA – MOL finanszírozás 92%, illetve 34.109,29 RON. A tevékenységek a Vaskapu Természeti Park területén, 9 község és 2 város közigazgatási területén valósulnak meg az iskolák, az útkezelők, de az erdőalap kezelők bevonásával is.
A projekt céljai a következők:
- A Vaskapu Természeti Park fajok védelmének javítása a közúti balesetek elkerülésével/csökkentésével, valamint a helyi közösségek és a parklátogatók tudatosításával.
- A fiatal nemzedék tudatosítása a Vaskapu Természeti Park védett fajainak ökológiai követelményeivel kapcsolatban, biodiverzitás-kittek kihelyezésével az iskolák udvarán.
- A nagyközönség figyelmének felkeltése a Vaskapu Természeti Park értékeivel és emblematikus fajiaval kapcsolatban egy online kampány keretén belül.
Jelenleg az utakra kikerülő figyelmeztető táblákkal dolgozunk, melyeket a vadon élő állatok, különösen a kétéltűek és hüllők átkelésének segítése végett helyezünk ki. A tevékenységre azért van szükség, mert az 57-es számú országút (DN57) mentén történő közúti forgalom jelentős vadpusztulást erdeményez. A DN57 a védett területet szinte teljes hosszában átszeli, összekötve a parkot a szomszédos védett területekkel (pld. Néra szoros – Beușnița Nemzeti Park), sőt határon átnyúló területekkel is (Djerdap Nemzeti Park). A szárazföldről (hegyekből) a víz (Duna) irányába való átkelés igazi kihívás lehet a kétéltűek, hüllők és emlősök számára, melyek „az utak áldozataivá” válnak. A közúti jelzőtáblák kihelyezése csökkenti a közlekedéssel kapcsolatos mortalitást, de a lakosság figyelmét is felhívja arra, hogy védett területen belül vannak.
Hasonlóképpen, készülünk a fiatal generáció figyelemfelkeltésére, a parkon belüli iskolákban szervezett foglalkozásokkal. A tevékenység része egy biodiverzitás-kit elhelyezése is minden érintett iskolában, amely egy rovarszállóból, egy mesterséges denevérodúból és egy madáretetőből áll. Ezzel párhuzamosan dolgozunk több mint 150 infografik elkészítésén, mely a természeti park védett fajairól szól, és mely egyszerű információkat is tartalmaz majd ezekről és a védelmükről. Ezeket az online médiában tesszük majd közzé.
A projekt haladásáról folyamatosan beszámolunk itt!
A szöveg tartalma nem feltétlenül fejezi ki a finanszírozók véleményét. Tartalmáért teljes mértékben a Denevérkutatási és védelmi Központ és a Vaskapu Természeti Park Igazgatósága vállalja a felelősséget.